-
Aktualności Współpraca dwustronna Ambasada Informacje konsularne
-
SPRAWY WIZOWE
-
- Sprawy wizowe
Wizy Schengen
Państwa Schengen wydają następujące typy wiz jednolitych, które uprawniają posiadacza do wjazdu oraz pobytu na terytorium Schengen:
Wiza lotniskowa (A) - ważna tylko dla podróżujących samolotem, nie umożliwia posiadaczowi opuszczenia strefy tranzytowej lotniska.
Wiza krótkoterminowa (C) - umożliwia pobyt na terytorium Schengen do 90 dni, w ciągu 6 miesięcy od momentu pierwszego wjazdu.
Niezależnie od typu wizy, osoby ubiegające się o wizę składają obowiązkowo następujące dokumenty:
- Paszport o ważności co najmniej 3 miesięcy od daty powrotu, z co najmniej dwoma stronami wolnymi. Paszport nie może być starszy niż 10 lat.
- Wypełniony i podpisany formularz wizowy.
- Fotografia 3,5 x 4,5 cm (wymogi dot. fotografii poniżej).
- Ubezpieczenie zdrowotne ważne na całym terytorium Schengen, pokrywające wszystkie dni pobytu zainteresowanego. Minimalna wartość ubezpieczenia: 30.000,- euro.
- Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego w wys. 60,00 EUR, płatne gotówka w siedzibie placówki.
Dokumenty uzupełniające składane przez osoby ubiegające się o wizę Schengen na Kubie:
I. Wymogi ogólne dotyczące wszystkich osób ubiegających się o wizę
1) Dokumenty uzupełniające potwierdzające zamiar powrotu na Kubę
− Bilet lotniczy lub rezerwacja biletu na podróż powrotną;
− W stosownych przypadkach, zaświadczenie o udzielonym urlopie;
− W stosownych przypadkach, dokumenty potwierdzające związek pokrewieństwa: akt urodzenia, akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci itp.
− W przypadku studentów pismo ze szkoły lub uczelni potwierdzające zgodę na urlop;
− W stosownych przypadkach, dokumenty potwierdzające prawo własności do nieruchomości lub miejsce zamieszkania.
− W stosownych przypadkach, dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych: wyciągi z rachunku bankowego danej osoby lub jej rodziny za ostatnie trzy miesiące.
− Dokumenty potwierdzające stabilną sytuację zawodową (np. aktualne wyciągi bankowe za ostatnie trzy miesiące, umowa o pracę).
2) Dokumenty uzupełniające potwierdzające posiadanie środków finansowych na pokrycie kosztów podróży
− Dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych:
Wyciągi z rachunku bankowego danej osoby lub jej rodziny, gotówka, czeki podróżne lub karty kredytowe znajdujące się w posiadaniu osoby ubiegającej się o wizę
− Dokumenty potwierdzające uzgodnienia dotyczące podróży:
a) Jeżeli podróż została zarezerwowana za pośrednictwem biura podróży lub organizatora turystyki: zaświadczenie lub voucher (oryginał) potwierdzające rezerwację zorganizowanej wycieczki;
b) osoby podróżujące indywidualnie: potwierdzenie rezerwacji hotelu i dokumenty potwierdzające uzgodnienia dotyczące podróży.
3) Podróżujący nieletni powinni przedstawić również następujące dokumenty uzupełniające
− Zgoda rodzica lub opiekuna prawnego powinna być wymagana jedynie w przypadku, gdy nieletni podróżuje sam lub tylko z jednym z rodziców. (Warunek ten nie ma zastosowania, jeśli podróżujący rodzic może wykazać, że jest osobą samotnie wychowującą dziecko lub sprawuje wyłączną władzę rodzicielską);
− W stosownych przypadkach, dokumenty potwierdzające związek pokrewieństwa z osobą przyjmującą;
− W stosownych przypadkach, pismo ze szkoły potwierdzające zgodę na urlop.
II. Dokumenty, jakie należy przedstawić w zależności od celu podróży
1) Podróż w celu złożenia wizyty rodzinie lub znajomym
− Pobyty w strefie Schengen finansowane przez stronę zapraszającą: oryginał potwierdzenia pokrycia kosztów pobytu lub zakwaterowania (niektóre państwa członkowskie wymagają, aby osoby ubiegające się o wizę przedstawiły potwierdzenie pokrycia kosztów pobytu przez stronę zapraszającą lub zakwaterowania u osoby prywatnej zgodnie z krajowymi przepisami) na krajowym formularzu. Osoby ubiegające się o wizę mogą uzyskać dodatkowe informacje w konsulatach odpowiednich państw członkowskich;
− W stosownych przypadkach, dokumenty potwierdzające związek pokrewieństwa z osobą przyjmującą.
2) Podróż w celach służbowych
− Oryginał zaproszenia od przedsiębiorstwa lub urzędu z państwa należącego do strefy Schengen (agencji publicznej, państwowego uniwersytetu itp.) do udziału w spotkaniach, konferencjach lub imprezach związanych z handlem, przemysłem lub pracą, wskazującego cel i czas trwania pobytu oraz zawierającego oświadczenie o pokryciu kosztów w przypadku, gdy przedsiębiorstwo lub urząd pokrywa koszty podróży lub zakwaterowania;
− Inne dokumenty wykazujące istnienie stosunków handlowych lub zawodowych (np. umowy);
− W stosownych przypadkach, bilety wstępu na targi lub kongresy;
− Dokument poświadczający zatrudnienie osoby ubiegającej się o wizę w przedsiębiorstwie, które ją deleguje, oraz – w stosownych przypadkach – pokrycie kosztów utrzymania podczas podróży;
− W stosownych przypadkach, inne dokumenty, takie jak nota werbalna z właściwego kubańskiego ministerstwa (tj. Ministerstwa Handlu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych itp.), wskazujące cel i czas trwania pobytu.
3) Podróż w celu prowadzenia badań naukowych, podjęcia nauki lub udziału w szkoleniach
− Zaświadczenie o wpisaniu na listę uczniów/studentów placówki oświatowej w celu podjęcia nauki, udziału w szkoleniu naukowym lub praktycznym (w tym zawodowym) lub w innych programach zwiększających umiejętności zawodowe i intelektualne;
− W stosownych przypadkach, dokument potwierdzający przedpłatę kosztów kursów lub szkoleń;
− W stosownych przypadkach, inny dokument, taki jak nota werbalna z właściwego kubańskiego ministerstwa (tj. Ministerstwa Energii i Górnictwa, Ministerstwa Spraw Zagranicznych), wskazujący cel i czas trwania pobytu.
4) Podróż w celu wzięcia udziału w imprezach politycznych, naukowych, kulturalnych, sportowych lub spotkaniach religijnych
− Oficjalne zaproszenie, bilety wstępu, zaświadczenia o zapisie lub programy zawierające nazwę organizacji przyjmującej i informacje na temat długości pobytu;
− Potwierdzenie pokrycia kosztów podczas podróży;
− W stosownych przypadkach, inny dokument, taki jak nota werbalna z właściwego kubańskiego ministerstwa, wskazujący cel i czas trwania pobytu.
5) Podróż w celu złożenia oficjalnej wizyty
− Nota werbalna z właściwego kubańskiego ministerstwa potwierdzająca, że osoba ubiegająca się o wizę jest członkiem oficjalnej delegacji udającej się do państwa członkowskiego.
6) Tranzyt lotniczy, w stosownych przypadkach:
− Dokument potwierdzający pozwolenie na wjazd do państwa będącego ostatecznym celem podróży i bilety na dalszą podróż.
Fotografia załączona do wniosku wizowego musi spełniać następujące kryteria:
- format 3,5 cm x 4,5 cm,
- kolorowe, czyste, ostre i kontrastowe,
- wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
- nie starsze niż sprzed 6 miesięcy i umożliwiające identyfikację osoby aplikującej,
- wykonane na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii,
- przedstawiające osobę bez nakrycia głowy, patrzącą na wprost, z zamkniętymi ustami,
- twarz nie może być przesłonięta włosami.
W przypadku osób noszących okulary, zdjęcie powinno spełniać także poniższe kryteria:
- szkła nie przyciemniane,
- ramka nie może zasłaniać żadnej części oka,
- nie mogą pojawiać się refleksy świetlne.
W przypadku osób noszących religijne nakrycia głowy, zdjęcie powinno spełniać dodatkowe kryteria:
- broda, czoło i obydwa policzki muszą być wyraźnie widoczne,
- na twarzy nie mogą występować cienie spowodowane nakryciem głowy.
Aplikacje wizowe nie spełniające powyższych kryteriów nie będą przyjmowane.
Opłaty konsularne za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wizowego są pobierane z góry. W przypadku odrzucenia wniosku, opłata nie podlega zwrotowi. Czas oczekiwania na wizę: do 14 dni.
Opłaty konsularne za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wizowego: 60,00 EUR
Wiza dla członka rodziny obywatela UE
Procedura dotyczy cudzoziemców, którzy podróżują do państwa członkowskiego będącego innym państwem członkowskim UE niż państwo, którego obywatelstwo posiada członek jego rodziny -obywatel UE, lub przebywają już w tym państwie.
Rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy nie podlega opłacie. Osoby wnioskujące o wizę przyjmowane są w konsulacie bez obowiązku wcześniejszej rejestracji.
Obywatelem UE jest obywatel państwa członkowskiego UE, obywatel państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Norwegia, Islandia, Liechtenstein), obywatel Konfederacji Szwajcarskiej.
Członkami rodziny obywatela UE są:
- współmałżonek,
- dziecko do dwudziestego pierwszego roku życia pozostające na utrzymaniu obywatela UE lub jego współmałżonka lub partnera,
- rodzice pozostający na utrzymaniu na utrzymaniu obywatela UE lub jego współmałżonka lub partnera.
W celu otrzymania wizy należy złożyć niżej wymienione dokumenty:
- wypełniony wniosek wizowy,
- ważny paszport,
- fotografia,
- dokument potwierdzający pozostawanie w związku określonym w pkt. 2,
- dokument potwierdzający fakt towarzyszenia obywatelowi UE lub dołączania do niego (np. pisemne oświadczenie obywatela UE).
Odmowa wydania wizy
Odmawia się wydania wizy, gdy:
wjazd osoby wnioskującej następuje w okresie obowiązywania wpisu dotyczącego tej osoby w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany lub pobyt tej osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego lub zdrowia publicznego.
Odmowa wydania wizy przez konsula następuje w drodze decyzji. Od decyzji o odmowie wydania wizy przysługuje odwołanie do Ministra Spraw Zagranicznych.
Podstawy prawne:
- ustawa z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z dnia 11 sierpnia 2006 r. poz. 1525)[1].
- ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2013 r. poz. 1650 z późn. zm.).
- ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. prawo konsularne (Dz. U. z dnia 31 sierpnia 2015 r. poz. 1274).
[1] Dana ustawa implementuje do krajowego porządku prawnego Dyrektywę nr 2004/38 WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich (Dz. U. UE L z dnia 30 kwietnia 2004 r.).
Prawo do informacji
Każdej osobie przysługuje prawo do uzyskania wyczerpujących informacji na temat dotyczących jej danych osobowych, które są przetwarzane w zbiorach danych. Więcej informacji: http://www.policja.pl/pol/sirene/prawo-osob-do-informac
Drukuj
Podziel się treścią: